Wiadomości Rolnicze Polska

Podczas tegorocznych targów Agrotech w Kielcach, odbyła się konferencja pod tytułem Polska liderem naturalnych technologii dla produkcji żywności. Jej organizatorem była Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych, dla której konferencja była inauguracją działalności.

Podczas konferencji poruszono kwestie obecności technologii alternatywnych dla rolnictwa intensywnego, rozumianego jako konwencjonalna działalność rolnicza. Prelegenci podkreślali możliwość prowadzenie towarowego gospodarstwa rolnego, z poszanowaniem elementarnych praw natury, mających kolosalny wpływ na stan biotopu będącego glebą. To właśnie biotop wraz z biocenozą, czyli wszystkimi elementami przyrody ożywionej znajdującymi się w glebie tworzy ekosystem, będący stanowiskiem pracy rolnika.

Mówcy podkreślali, że traktowanie gleby jako zbioru minerałów, makro i mikroelementów, stanowi karygodny błąd popełniany powszechnie. Błąd prowadzący do stepowienia coraz większej powierzchni gruntów rolnych. Jednocześnie – jak podkreślono – Polska jest krajem który jest w tej kwestii w dużo lepszej sytuacji jak Niemcy czy Francja. Nie oznacza to jednak, że nie należy prowadzić działań edukacyjnych, rynkowych czy publicznych, mających na celu podnoszenie świadomości rolników w tym zakresie.

Cały artykuł do pobrania poniżej.

Czytany 11036 razy Ostatnio aktualizowany: czwartek, 08 maj 2014 14:13

Pobierz załącznik: